Pages

esmaspäev, 8. oktoober 2012

Kihnus

Kihnu kört ja metspart
Nädalavahetusel avanes mul suurepärane võimalus viibida sügiseselt värvilisel Kihnu saarel ning koos tippkokkadega valmistada Kihnu viiulifestivali raames kohalikust Kihnu toorainest palju erinevaid gurmeetoite 120 inimesele. See oli esmakordne ja imeline kogemus ja olen selle üle väga tänulik!
Reede hommikul sõitsime Munalaiu sadamast praamiga Kihnu saarele, kus hommikul kl 10 hakkas tihe tegutsemine ning tööpäev kestis üle 12 tunni. Samas aeg läks nii ruttu ja väsimust küll ei tundnud. Uskumatu! See oli kõik nii põnev, et isegi kõht ei läinud tühjaks - kogu aeg tahtsin ainult järjest uusi kogemusi ja teadmisi juurde ammutada. :)
Kõik me tegemised filmiti üles :)
Kokkadeks, kes kohalikke ja meid (pärnakaid :)) juhendasid, olid Dimitri Demjanov, Ants Uustalu ja Manu Wille. Nad oli äärmiselt sõbralikult, meeldivad ja toredad inimesed, kellega aeg möödus äärmiselt kiiresti. Hommikul jagati meid gruppidesse - meie neljakesi valmistasime ette metspardid ja lihaveise. Metspardid olid veel eelmisel õhtul seal samas Kihnu saarel kohaliku jahimehe lastud. Jahimehe tütar oli meie grupis ning rääkis, et itaallaste hulgas on metslinnujaht väga populaarne. Sügiseti pidi nende turismitalu külastama palju itaallasi. Metspardi söömisest aga nad niivõrd ei huvitugi - nii siis kihnlased peavad kodus nuputama, mida jälle uutest partidest valmistada. Metspardi hooaeg algab igal aastal 20. augustil ning kestab olenevalt ilmast umbes kuu aega. Meile oli toodud metspardifileed ning need me paneerisime jahus, praadisime mõlemalt poolelt ning valmsitasime fricassée aprikooside, rosinate ja kirssidega.
Lihaveis oli samuti Kihnu veis ning sellestki valmis pajaroog - nimelt tafelspitz hautatud juurviljadega. Peale selle oli meil suur veisemaks, mille praadisime lihtsalt paneeritult.
Veisemaks
Lisaks sellele valmistati ette värskelt püütud siiakalad, kes samuti kohe siin samas Kihnu ümber ujusid. Nendest valmistasime graavisiiga - lihtsalt fileeritud siiale raputasime soola-suhkrut ning värsket tilli.
Graavisiig
Peale kala valmistati ette ka Kihnu tervest lambast pajaroog. Terve lammas lõigati neljaks, keedeti, seejärel valmistati sellest puljong ning valmistati punane lambapada. Väga maitsev!
Lamba lõikamine
 
Veel õpetas Dimitri Demjanov tegema hapukapsalatit magusa Krimmi sibula ja meega. See oli tõesti maitsev!
Huvitav oli kuulda, kui erinevad lähenemisviisid olid tippkokkadel böff'i valmistamisel. Üks oli vana tatari kombe kohaselt kahvliga kraapimise usku, teine kasutas kahte nuga, kolmas vaid ühte ning neljas osavõtja pidas parimaks hakklihamasinat. Võtku nüüd kinni, milline on õige viis. Pigem on lihtsalt maitsed erinevad. Aga böff sai valmis ning see oli tõesti hea. Küll tavaliselt ju süüakse seda saiaga, aga meil oli imeline värskelt küpsetatud Kihnu leib, millega see kooslus oli samuti võrratu! :)
Viimaseks valmistasime karvakala. Jah, karvakala! :)
"Karvakala"
Keetsime seda vana kihnlaste kombe kohaselt pikalt-pikalt ühes rasva ja kontidega ja hiljem panime veel karvakala kartulite keemisel kartulite peale. Oi, seda imelikku haisu... :) Hehe, aga kui seda veel suitsutati, siis sai karvakala täiesti normaalse maitse, kuigi ikkagi tundsin tugevat soolakala maitset, mis segunes adruga. :)
Õhtul serveerisime hõrgutisi Kihnu rahvamajas
Kõik kihnlased ning õhtune toidu serveerimine oli tore ja väga meeldejääv sündmus! Loodan, et kõigile, kes võtsid sellest vahvast päevast osa, jääb see samuti südamesse kui imeline päev koos siirate ja lihtsate inimestega. Mina tahaks igatahes kindlasti nüüd külastada ka Manija saarel Riida talu perenaist Üllet, kes samuti toimetas ühes meiega. Tervitusi Kihnu ja Manijale! :)
 
PS! Iseenda tarbeks loetlen siia erinevad toidud, mida valmistasime sel pikal päeval :)
1. Lambapajaroog
2. Veiseliha tafelspitz koos juurviljahautisega
3. Metspardi fricassée
4. Keedetud karvakala
5. Suitsutatud karvakala
6. Graavisiig
7. Praetud maks
8. Böff
9. Hapukapsasalat
 
Lisandiks pakkusime värsket Kihnu käsitsi küpsetatud leiba, kodust marineeritud kurki ja mädarõikakastet.

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar